Spectre

Peter S

V kinách sa v týchto dňoch objavila nová bondovka z názvom Spectre. A verní fanúšikovia tejto série filmov si určite prídu na svoje. Aj keď je pravda, že Spectre tak ako sme to mohli vidieť pri Skyfall nebude vyhovovať každému. Je totiž opäť pravdou, že Sam Mendes dal tejto Bondovke úplne iný ráz na aky sme boli zvyknutý pri starších častiach. A dalšou vecou ktorá bude mnohým prekážať bude uvodná pieseň ktorú naspieval Sam Smith. Podľa mňa je to jedna z najhorších piesni k Bondovi, aká kedy bola. Ale tak to je samozrejme vec názoru a je pravdou že Adele so Skyfall nasadila latku hodne vysoko.

Nový "M" a zadanie misie

Celý dej začína úvodnou pasážou kde je nádherne natočená akčná scéna. Po smrti starej "M" bolo celkom logicky jasné že príde niekto nový. Tak sa aj stalo a novým "M" je Ralph Fiennes. Jemu táto úloha úplne sadla. Nového "M" hrá dokonale. A hneď na začiatku dá Bondovi novú úlohu. Ten sa musí vydať do Mexika kde má nájsť  Marca Sciarru. Tam získa istý prsteň, ktorý ho zavedie do Ríma  za vdovou Sciarru a neskôr až k tajnej organizácií Spectre, odhaleniu jej členov a hlavne jej šéfa ktoré je veľkým prekvapením. Ako sme si už tradične zvykli  film sa postupne odohráva na viacerých miestach. Môžme tu vidieť Mexiko, Londýn, Rím, Rakúsko. A to všetko je priam bravúrne natočené. Samozrejme nemôžu chýbať dva tradičné prvky: drahé auto, krásna bondgirl a záporná postava. Agent 007 dostal Aston Martin DB10, krásnu bondgirl si zahrala Lea Seydoux a záporná postava Christoph Waltz ktorý sice úlohu záporáka zahral tradične ako sme za tie roky už zvyknutý ale zato veľmi presvedčivo.

Návrat do minulusti Jamesa Bonda

Táto bondovka chce prepojiť štyri filmy dohromady, Spectre je ambiciózna organizácia, ktorá všetko riadi a vy sa môžete tešiť na návrat do Jamesovho detstva. Je to osobný film, ktorý ide hrdinovi doslova pod kožu? Iste a konečne sa vyžívame v nadväznej postupnosti Craigových filmov. Hoci bondovky vždy fungovali výborne ako sólo filmy (a Spectre nie je výnimkou), tu sa prepájanie a rozuzľovanie nitiek sleduje fantasticky. Séria žije a vdýchnutie určitej miery konzistencie nie je na škodu.

Striedavé tempo 

Celý film je rozdelený do štyroch rýchlejších či pomalších úsekov. začína sa rýchlym a veľmi akčným začiatkom ďalej nasledujú viac-menej pomalšie úseky a nasleduje opäť akčný koniec. V kombinácií s výborným tecnickým spracovaním je to niečo úžastné.

Záver

148 minút trvajúca Spectre je jedna z najkrajšie nakrútených bondoviek a Sam Mendes zas vzdialený starej dobrej klasike. No nie je to na škodu vďaka nadväznosti na minulé filmy, kolísavému tempu a kvalitnej réžii. Craigovým top dielom ostáva Casino Royale; ak má séria ďalej existovať, potrebuje nejedného chameleóna. Hoci aj za cenu, že niektorí pôvodní fanúšikovia šomrú, že nové diely sú akési odlišné.  Určite sa oplatí si tento film pozrieť.

 

2016-02-05 21:41:05